main image
Jak se to vypíná?
3

Jak nepoužívat e-mail?

Nenechte si zaplavovat e-mailovou schránku záplavou smetí o e-shopů a podvodníků. Používejte jednorázovou adresu, je to zdarma a úplně jednoduché.

Co se dozvíte?

V seriálu

odstraňujeme jednu otravnou vlastnost internetu za druhou.

Dnes se dozvíte:

  • Co je to jednorázový e-mail a jak ho použít
  • Proč si chránit e-mailovou adresu
  • Jaké jsou limity jednorázových e-mailů

Jednorázový email nevznikl pro potřeby smrtelníků, ale pro programátory, kteří testují svoje weby. To nám může být jedno, protože je to nesmírně užitečný nástroj pro každého, kdo se alespoň trochu pohybuje po internetu. Podstata je jednoduchá a přímočará: je to služba, která vám automaticky vytvoří emailovou adresu kdykoliv potřebujete a pak ji zase zahodí. Zdarma, bez registrace, během vteřiny. Už nikdy nemusíte dávat svůj osobní e-mail tam, kam nechcete.


Návod

Kdykoliv po vás nějaký web, kterému moc nevěříte, chce e-mailovou adresu, použijte jednorázovou adresu.


Stačí když místo svého e-mailu zadáte cokoliv, co má za zavináčem @mailinator.com. Třeba kotatko@mailinator.com a podobně.


Pak běžte na tenhle odkaz a do políčka úplně nahoře zadejte tu stejnou adresu.


Zobrazí se vám doručené e-maily (třeba ověřovací kód pro registraci). Všechny se po několika hodinách smažou a už je nikdy neuvidíte.

Proč to vlastně dělat?

Nikdo nemá rád e-mailovou schránku zaplavenou reklamami a SPAMem, ale zároveň si bez zadání e-mailové adresy v dnešní době na internetu nekoupíte ani fusekle. A to není v pořádku, protože váš e-mail je důležitá věc, kterou byste neměli sdílet jen tak s někým.

E-maily jsou pro marketingové firmy, ale také pro různé zlodějíčky a hackery tak užitečné, že je ve velkých objemech nakupují ať už legálně nebo na černém trhu.

Je otravné, když vám pořád někdo posílá mailem reklamy, ale nenápadný e-mail, na který kliknete, je také nejčastější začátek velkých podvodů, které vás mohou připravit o peníze, soukromí nebo dostat do naprosto reálného nebezpečí.

Méně známý je fakt, že reklamní systémy například na Facebooku umožňují cílit reklamu, ale také třeba dezinformace pomocí toho, že si zadavatel reklamy nahraje seznam e-mailových adres, které chce oslovit.

Berte e-mail s úplně stejnou vážností jako svou domácí adresu, dávejte ho jen lidem, které byste si pozvali na návštěvu. Na všechno ostatní používejte jednorázovou adresu.


Jaké jsou další metody ochrany e-mailu?

Někteří výrobci telefonů (bohužel zatím jen Apple) vám umožní vaši skutečnou adresu maskovat. Funkce se jmenuje Skrýt můj e-mail a vyskočí na vás všude, kde třeba na iPhone zadáváte e-mailovou adresu do formuláře. Existují placené služby, které to umožňují i jinde.

Samozřejmě si můžete pořídit i e-mail, který budete mít jen na tyto účely. Ale jednorázová adresa je jednodušší na použití.

Kromě služby Mailinator, kterou uvádíme v návodu existuje hromada alternativ. Třeba Guerilla Mail nebo Maildrop. Fungují v podstatě stejně.

NIKDY nepoužívejte jednorázový e-mail pro služby, kde máte uloženou kartu nebo osobní údaje. Adresa je veřejná a kdokoliv si může zajistit přihlášení do vaší schránky.

Návod

Kdykoliv po vás nějaký web, kterému moc nevěříte, chce e-mailovou adresu, použijte jednorázovou adresu.

Stačí když místo svého e-mailu zadáte cokoliv, co má za zavináčem @mailinator.com. Třeba kotatko@mailinator.com a podobně.

Pak běžte na tenhle odkaz a do políčka úplně nahoře zadejte tu stejnou adresu.

Zobrazí se vám e-maily (třeba ověřovací kód pro registraci). Všechny e-maily se po několika hodinách smažou a už je nikdy neuvidíte.

Proč to vlastně dělat?

E-mail je osobní údaj, který byste neměli sdílet s každým – marketingové firmy i hackeři s ním obchodují a mohou vás cílit reklamou nebo podvody.

Kliknutí na nenápadný e-mail může vést ke ztrátě peněz či soukromí. Reklamní systémy navíc umožňují cílit nejen reklamu, ale i dezinformace na konkrétní e-maily.

Chraňte si svou adresu stejně jako tu domácí – sdílejte ji jen s důvěryhodnými lidmi a na ostatní používejte jednorázové e-maily.

Chraňte si svou e-mailovou adresu stejně jako tu domácí.
photo author
Koťátko
redakce

Další metody

Apple nabízí funkci Skrýt můj e-mail, která maskuje vaši adresu, a existují i placené alternativy. Můžete si také vytvořit e-mail jen pro registrace, ale jednorázové adresy jsou pohodlnější.

Služby jako Mailinator, Guerilla Mail nebo Maildrop fungují podobně

Nikdy je nepoužívejte pro účty s uloženou kartou nebo osobními údaji – tyto adresy jsou veřejné a kdokoliv je může vidět.

Nechte nám na sebe mail a další epizoda vám tam cinkne hned jak vyjde.