main image
Kyber tabu
6

Pravda už nikoho nezajímá?! Jak dezinformace ovládají internet a mění naši realitu

Proč už nejde jen o lži na internetu, ale o celý systém, který ovlivňuje, čemu věříme a jak vnímáme svět.

Co se dozvíte?

V seriálu

mapuje nejzásadnější fénomény moderního internetu a jejich dopady na společnost.

Dnes se dozvíte:

  • Proč emoce rozhodují o tom, co vidíme online.
  • Jak algoritmy vybírají obsah, který nás udrží na síti.
  • Proč strach a hněv fungují lépe než fakta.

O dezinformacích se mluví jako o jednom z největších problémů současnosti. Oficiální definice dezinformace zní: systematické a úmyslné klamání, šíření záměrně nepravdivých informací, obzvláště pak státními aktéry, s cílem ovlivnit jednotlivce i skupiny lidí žádoucím způsobem. Podstatou problému ale nejsou dezinformace samy, nýbrž celé soukolí nových jevů informačního vesmíru.

Lži, fake news, kachny existovaly vždy. Část společnosti i dnes věří, že všude číhají spiknutí mocných, Země je placatá, ve vakcínách byly nanočipy atd. Takových lidí ale není zas tolik. Co je však nové? Zásadně se změnilo zacházení s informacemi – a to v obrovském měřítku. Největší část informačního prostoru dnes ovládají technologické platformy, které nepodléhají mediálním zákonům a nemusí hlídat objektivnost informací.

Sociální sítě mohou v nepřeberném množství nabízet podivná, vychýlená, šokující či extrémní témata, protože takový obsah je spolehlivou návnadou na kliknutí, a tedy i zárukou stálého zájmu a příjmů. Na zpravodajských webech trávíme v průměru minuty denně, na sociálních sítích téměř dvě a půl hodiny. Sociální sítě dnes považuje za svůj hlavní zdroj informací 30 % lidí. To, co se jim zobrazí, ale neřídí média – rozhodují o tom algoritmy platforem.

Sociální sítě se v Česku neobjevují v běžných měřeních internetu, takže jejich vliv často podceňujeme. Jako dezinformace se navíc začalo označovat kdeco – nejen cíleně vytvořené lži, ale i omyly, názory protivníků nebo nepohodlné informace. Rychlost konzumace obsahu na internetu jen dokonává informační chaos.

Osm z deseti lidí, kteří článek sdílejí, čte pouze titulek. Obsah neznají a chybným komentářem či interpretací snadno sami přispějí k šíření dezinformací. Říct, co je omyl a co lež, je jako lov molekul v roztoku, který se neustále mění.

Dalším problémem je, že nás zejména sociální sítě vtahují do bublin, tzv. komor ozvěn. Jaké reakce na sítích vysíláme, takové informace dostáváme zpět. Tuny informací, které denně konzumujeme, dalece přesahují naše možnosti je všechny pochopit nebo ověřit. Uvnitř společenství stejně smýšlejících je snadné podlehnout zkreslení a uvěřit, že počet lidí kolem nás potvrzuje naši pravdu – bez ohledu na realitu.

A čemu věříme, to i znovu vyhledáváme. Držíme se své jistoty v nejistotě. Zvlášť když nás skupina odměňuje lajky – zdrojem dopaminu, který v nás vyvolává pocit štěstí. A ten zase nutně vyvolává potřebu získat další pochvaly. V prostředí, kde každý vidí jinou verzi světa, nevzniká shoda na realitě. Naopak se společnost rozděluje a radikalizuje.

Svou pravdu a své jistoty máme přirozenou potřebu bránit. Naše pravda je vždy pravdivější než ta cizí – a běda, pokud ne. V anonymním světě internetu také roste nebezpečí „škrtnutí zápalkou“. V době vyhrocených emocí, voleb nebo krizí se může názorově rozdělené publikum na sítích snadno organizovat a během několika minut se strhnout k akci.

To vše dohromady tvoří podhoubí, které lze snadno zneužít – ať už je cílem propaganda, vojenské informační operace, podvod nebo prostá touha vydělat peníze na naší pozornosti. Klasické dezinformace produkuje jednak „průmysl lži“ – tedy profesionální týmy organizované buď nepřátelskými zeměmi, nebo agenturami najatými politiky v době voleb.

Zdrojem dezinformací jsou ale i jednotlivci – tzv. kazatelé, kteří propadli pocitu vlastního poslání, tedy různí ezoterici, léčitelé, ideologičtí či náboženští fanatici. Další skupinou jsou obchodníci se strachem, kteří vědí, že obsah vzbuzující strach, nenávist nebo slepou naději na záchranu se na burze automatizované inzerce dobře zpeněží.

Finanční zdroje dezinformační scéna získává z darů důvěřivých lidí nebo právě z automatizovaného nákupu online reklamy, kdy si inzerenti ani často neuvědomují, komu platí.

Obrana před informačním chaosem není snadná. Apelovat na každého, aby si pečlivě ověřoval fakta, je v dnešním informačním prostředí téměř nemožné.

Ve svobodné demokratické společnosti je svoboda projevu klíčovou hodnotou. Proto musí platit, že každý má právo na svůj názor – bez ohledu na to, zda se jiným zdá pomýlený či hloupý. Stejně tak by ale mělo platit, že co je nelegální mimo internet, mělo by být nelegální i online.

Dále by mělo být jasné, jak jsou nastaveny algoritmy ovlivňující miliardy lidí. Kolik a jak s námi manipulují? A mělo by také platit, že pokud tyto algoritmy způsobí uživateli újmu, firmy za to ponesou plnou právní odpovědnost.

Za problémy spojované s dezinformacemi nemohou jen samotné dezinformace. Slovo dezinformace je zjednodušující zkratkou pro celý komplex nových fenoménů. Lidé ve stále se valící záplavě informací ztrácejí opěrné body a drolí se jejich důvěra v tradiční autority. Nebezpečím je rozpad důvěry v demokracii jako takové. Společnost, která ztratí schopnost oddělit realitu od dojmů a pravdu od manipulací, se stává zranitelnou.

Dezinformace: Problém moderního informačního světa

Dezinformace nejsou jen lži – jsou systematickým nástrojem ovlivňování veřejného mínění.

Sociální sítě nehlídají pravdivost informací, ale upřednostňují šokující obsah.

Lidé tráví na sítích více času než na zpravodajských webech, což zvyšuje dopad dezinformací.

Dezinformace

Úmyslné šíření nepravdivých informací za účelem manipulace veřejného mínění.

Proč klikáme na nesmysly?

Nejdůležitější není pravda, ale to, co v nás vyvolá nejsilnější reakci.

Strach, vztek a šok přitahují pozornost – proto mají konspirační teorie takový úspěch.

Algoritmy sociálních sítí zvýhodňují kontroverzní a extrémní obsah, protože generuje nejvíce interakcí.

Komory ozvěn: Když se uzavřeme ve vlastním světě

Sociální sítě nám zobrazují obsah, který odpovídá našim názorům – a utvrzuje nás v nich.

Lidé uvnitř bubliny vidí jen „svou pravdu“ a vzájemně ji posilují.

Čím silnější emoce, tím více je interakcí a bublina se víc uzavírá.

Informační bublina

Situace, kdy nám internet ukazuje hlavně obsah, který odpovídá našim názorům, a omezuje tak přístup k jiným pohledům na stejná témata.

Dezinformace jako ziskový byznys

Profesionální dezinformační týmy pracují pro státy, politické kampaně nebo byznys.

„Kazatelé pravdy“ – lidé, kteří věří ve své poslání a šíří ho bez ohledu na fakta.

„Obchodníci se strachem“ vydělávají na reklamě u obsahu, který vzbuzuje paniku a nenávist.

Obchodníci se strachem

Lidé nebo organizace, které vědomě využívají strach a šokující obsah k získání pozornosti a zisku.

Ztráta důvěry: Když už se nedá věřit ničemu

Rychlá konzumace obsahu vede k povrchnímu vnímání reality – 80 % lidí sdílí články jen na základě titulku.

Lidé ztrácí důvěru v média, instituce i demokracii, protože nevědí, komu věřit.

Společnost se rozděluje – ne na základě faktů, ale na základě emocí a bublin.

Jak z toho ven? Odpovědnost, algoritmy a právní rámec

Svoboda projevu je klíčová, ale musí platit stejná pravidla jako v offline světě.

Lidé potřebují vědět, jak fungují algoritmy, které jim zobrazují informace.

Firmy by měly nést odpovědnost za škody způsobené manipulativním obsahem.

Nechte nám na sebe mail a další epizoda vám tam cinkne hned jak vyjde.