main image
Děsivá historie internetu
1

Poslouchá Facebook tajně všechno, co řeknete?

Jak pár programátorů stvořilo nejdokonalejší špionážní systém všech dob a prodali nás reklamám na ponožky.

Co se dozvíte?

V seriálu

hledáme příběhy, které změnily internet. Většinou k horšímu.

Dnes se dozvíte:

  • Jak fungují reklamy na sítích a proč jsou tak přesné?
  • Používá Facebook mikrofon, aby nás odposlouchával?
  • Co o nás Facebook ví a jak s tím pracuje?

Antonio García Martínez se k Facebooku připojil v roce 2011, poté, co prodal svůj startup AdGrok Twitteru. Přišel v době, kdy se platforma snažila vytvořit nový, extrémně efektivní reklamní systém a svět reklamy se vzpamatovával z realitní krize, která obrátila Ameriku na ruby a inzerenti začali ve velkém utíkat k internetové reklamě. Antonio vedl tým, který měl proměnit Facebook z prodělečného startupu na obrovský stroj na peníze.

Ve své knize Chaos Monkeys popisuje atmosféru tehdejšího Facebooku jako divoký západ, kde se „psala pravidla za pochodu“. Jak popisuje v rozhovoru pro časopis Wired: „Bylo to jako startup uvnitř startupu. Každý se snažil přijít s tím nejlepším řešením, ale nikdo vlastně netušil, co dělá.“

Martínez vzpomíná, že začátky nového reklamního systému byly plné experimentování a chaosu. „Když jsme začínali, neměli jsme žádný plán. Testovali jsme různé strategie a upravovali jsme algoritmy doslova na koleni. Jediné, co jsme věděli jistě, bylo, že potřebujeme vytvořit něco, co dokáže prodávat reklamní prostor tak rychle, jak jen to internet dovolí.“

Jedním z prvních kroků bylo napojení na systémy, které umožňovaly inzerentům dražit reklamní prostor v reálném čase. „V podstatě jsme vytvořili burzu pro reklamy, kde inzerenti mohli okamžitě reagovat na chování uživatelů. To byla revoluce,“ dodává Martínez.

Tato technologie umožnila inzerentům okamžitě analyzovat uživatelská data a doručovat tu reklamu, která byla na takové publikum nejúčinnější, někdo jiný zase viděl úplně jinou reklamu s jiným obrázkem a textem. Všechno na míru každému jednotlivému člověku.

Systém byl mocný už na začátku, ale s dalším vývojem se stal až děsivě efektivní. Facebook shromažďoval další informace a postupně se mu podařilo na každého z nás posbírat desítky tisíc indikátorů, které nakrmil do systému, který je neustále sleduje a při každé změně analyzuje, co by mohla znamenat. Není velké překvapení, že si jeho přesnosti brzy všimli lidé na celém světě.


Navzdory rozšířeným konspiračním teoriím Antonio García Martínez tvrdí, že Facebook nikdy neodposlouchával uživatele. Jak říká v článku pro Wired: „Lidé si myslí, že je to jednodušší než analyzovat obrovské množství dat, která Facebook už má. Ale opak je pravdou. Zpracovat audio z miliard zařízení a převést ho do smysluplných informací by bylo extrémně náročné.“

Co tedy způsobuje ten zvláštní pocit, že Facebook „čte myšlenky“? Odpověď spočívá ve strojovém učení, není divu, že firma je jedním z nejdůležitějším hráčů v oblasti umělé inteligence.

Facebook má k dispozici obrovské množství informací, které mu pomáhají pochopit vaše zájmy lépe, než byste čekali. Jak uvádí investigativní zpráva ProPublica, platforma nabízí inzerentům více než 1 300 kategorií cílení, od velikosti nemovitosti až po počet kreditních karet v domácnosti.

To tak všichni nějak tušíme, ale Facebook nesbírá údaje o našem chování jen online. Nakupuje data z reálného světa. Věrnostní kartička ve vašem oblíbeném obchodě posílá informace o vašich nákupech do agentur, které je pak prodávají Facebooku a dalším firmám. Facebook navíc nesleduje jen vás, ale porovnává ukazatele od dalších lidí, které máte v přátelích. Pokud váš známý hledá letenky do Paříže, algoritmus předpokládá, že se o ně možná zajímáte také. Tato data dohromady vytváří obraz vašeho digitálního já, který Facebook dokáže využít k extrémně přesnému cílení reklam.

Po svém odchodu z Facebooku se García Martínez stal jedním z nejotevřenějších kritiků technologických firem. Ve svém článku pro Wired píše: „Pomáhal jsem vytvořit tento reklamní stroj. Ale dnes bych to chtěl napravit.“

Podle něj by měl být Facebook transparentnější v tom, jakým způsobem sbírá a využívá data. Navrhuje například, aby uživatelé měli možnost vidět přesné důvody, proč jim byla zobrazena konkrétní reklama, a možnost tato data upravovat nebo mazat.

Jeho slova přichází v době, kdy regulátoři i veřejnost stále více tlačí na Facebook a další technologické giganty, aby byli zodpovědnější. V roce 2021 Facebook čelil skandálu po odhalení interních dokumentů, které zveřejnila bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugen. Tyto dokumenty odhalily, že Facebook si je vědom negativních dopadů svých platforem na společnost, avšak upřednostňuje zisk před řešením těchto problémů.

Přes všechnu kritiku a skandály se tedy Mark Zuckerberg sledování lidí vzdát nehodlá. Takže fakt, že Facebook opravdu neodposlouchává všechno, co řeknete, je sice pravda, ale moc vás ten fakt nezahřeje. Ve skutečnosti toho ví mnohem víc z toho, co děláte vy a vaši přátelé. A nebojí se to použít.

Facebook a reklamní revoluce

V roce 2011 se Antonio García Martínez připojil k Facebooku, aby pomohl vytvořit nový reklamní systém.

Internetová reklama se po ekonomické krizi stává klíčovou a Facebook chtěl dominovat trhu.

Tým pracoval v chaotickém stylu – neexistoval pevný plán, jen neustálé experimentování.

"Když jsme začínali, neměli jsme žádný plán. Jediné, co jsme věděli jistě, bylo, že potřebujeme vytvořit něco, co dokáže prodávat reklamní prostor tak rychle, jak jen to internet dovolí."
photo author
Antonio García Martínez
Datový analytik, ex-Facebook

Jak Facebook pozná, co chcete?

Facebook vytvořil systém, který reaguje okamžitě na chování uživatelů.

Algoritmus analyzoval obrovské množství dat – od hledaných produktů až po to, co dělají vaši přátelé.

Sbíral data nejen z Facebooku, ale i z reálného světa – věrnostní kartičky, nákupy, finanční informace.

Algoritmus

Algoritmus je soubor pravidel nebo kroků, podle kterých počítač rozhoduje, jaký obsah nám zobrazí. Na sociálních sítích a vyhledávačích algoritmy vybírají informace tak, aby nás zaujaly a přiměly nás zůstat online co nejdéle.

Pravda o sledování

Facebook nás neodposlouchává, ale má o nás tolik informací, že dokáže skoro "číst myšlenky".

Martínez po svém odchodu Facebook otevřeně kritizuje a navrhuje větší transparentnost v používání dat.

Stále více lidí i regulačních orgánů tlačí na technologické firmy, aby s daty nakládaly odpovědněji.

"Lidé si myslí, že je Facebook odposlouchává. Ve skutečnosti je ale schopen analyzovat jejich chování tak přesně, že to působí jako magie."
photo author
Antonio García Martínez
Datový analytik, ex-Facebook

Nechte nám na sebe mail a další epizoda vám tam cinkne hned jak vyjde.